Halva, grízes édesség - Χαλβας
2009. március 25.
Görögoszágban a halva a nagyböjt édessége (de egész évben kapható), különösen a tahinivel (szezámmagból készült paszta) készült változata, melyet ekkor nagy mennyiségben tégla formában árulnak. Ezt a tahinivel készült változatot Makedonikos Halvának – Μακεδονικος Χαλβας hívják (Macedóniának Görögország legfelső tartományát hívják, az általunk Macedóniának neveztt országgal határos rész, itt ezt az országot Skopje-ként ismerik és nem akarják elismerni a Macedónia nevet, mint országnév.). Többféle ízesítésű létezik, mint sima, mézes, vaníliás és kakaós. Illetve ezek az ízesítések lehetnek gazdagítva mandulával, pisztáciával, dióval, mazsolával. A tahinival készült változatot nagyon nehéz otthoni körülmények között előállítani, mert a forró tahinimasszát össze kell dolgozni a cukorból és vízből főzött karamellel. Az összedolgozás kezdetekor a massza kb. 80 fokos és az egész műveletet kézzel végzik, ami nagyon kimerítő és fárasztó munka. Amikor a massza egynemű, hozzáadják az ízesítőket, kakaót, a magvakat, amivel továbbdolgoznak rajta, aztán amikor még meleg feldarabolják és csomagolják.
Természetesen mi is vettünk az üzletekben kapható tahinis változatot, de az egyik alaprecept szerint készítettem itthon is halvát búzadarából. Egyszerű és gyors édesség.
Liszt körkép
2009. március 22.

- Mellette az erős sárga csomag a "sárga" lisztet rejti ami a felirat alapján a falusi kenyerek és piték elkészítéséhez használandó.

Szülinapi kukac projekt
2009. március 21.
Pastitio, görög rakott hús - Παστιτσιο
2009. március 20.
Garnéla szaganaki - Γαριδες σαγανακι
2009. március 18.
40 dkg tiszított garnéla rák (én a pici 4-5 cm méretűt vettem)
1 gerezd fokhagyma
1/2 fej vöröshagyma
1/4 zöld kaliforniai paprika
0,5 dl ouzo, ha nincs akkor fehér bor
2 dl házi paradicsomszósz
aprított petrezselyem
só, bors
olíva olaj
1,5 szelet feta
Paradicsom saláta
2009. március 14.
A tegnapi ebédhez készült ez a saláta. Ez az egyik kedvencem. Paradicsom és feta párosítása bármikor jöhet, sokszor előfordult már, hogy csak ezt ettem ebédre, vagy vacsorára friss kenyérrel.
A kedvenc reggelim: kakaós csiga
2009. március 12.
A lényeg: Igen, megtaláltam, a tökéletes, gyors receptet a gyerekkori íz és textúra reprodukálására.
Kell hozzá:
1 lap leveles tésza 40×30 cm-es
4 ek porcukor
2 ek kakaópor vagy 3 ek darált dió
3 ek olvasztott vaj
Spagetti darált húsos szósszal - Μακαρονια με κιμα
2009. március 11.
Saláták
2009. március 6.
Kell hozzá:
A káposztát reszelőn vékonyra reszeljük, a salátát megmossuk, kicsavarjuk és vékonyra felszeleteljük. Psarest alaposan megmossuk és a szárakról letépkedjük a leveleket. Az előbbi "zöldségeket" egy salátás tálba szórjuk. Tetejére sajtot kockázunk és paradicommal, vagy filézett naranccsal díszítjük. Dresszingként egy fél citrom levét csavarjuk rá, ízlés szerint olivaolajat locsolunk rá és persze sózzuk. Finom még mézes-mustáros szósszal is, amihez 1,5 ek mustárt, 1 kk mézet és 1 kk vizet kikeverünk. Read more...
Töltött zöldségek - Γεμιστα
2009. március 4.
Kell hozzá:
3-4 nagyobb paradicsom, nem baj ha kicsit kemény
5-6 paprika, színes kaliforniai, de nem óriási példányok
1 fej vöröshagyma
1 répa (10 dkg)
1 cukkini (15 dkg)
10-15 dkg darált sertés hús
2,5 dl kerek szemű rizs
só, bors, oregano
olívaolaj
1,5 citrom leve
3-4 szem krumpli
Tiszta hétfő – Καθαρα δευτερα
2009. március 2.
Ez a nap Görögországban munkaszüneti nap, hagyományokkal és ünnepléssel tűzdelve. Ez egyben a tavasz első napját is jelenti a görögöknek, így sokan a szabadban töltik a napot, sárkány (χαρταετος - papírsas) eregetéssel, piknikkel, sétával. A sárkányok a farsangi időszak lezárását és a böjti időszak megnyitását jelképezik. Fontos, hogy a sárkány minél magasabbra szálljon. Formája rombusz vagy sokszög és színesnek kell lennie. Általában a menő focicsapatok emblémái vannak rajta, de én ma egy árusnál láttam spongya bobbal, pókemberrel, piroska és farkassal, sőt hófehérkével díszítettet is.
A sárkányeregetés és a szabadban eltöltött idő mellett ennek a napnak külön étrendje is van. Egyik „kötelező” a lagana (λαγανα) nevű kenyér, amit csak erre a napra sütnek a pékek és csak ezen a napon esszük. Ez egy lapos kenyér, kb. 50 cm hosszú, 70-75 dkg-os (én pékség kirakatában láttam már óriás 2-2,5 méter magasat is), a teteje megszórva magvakkal, többnyire fehér és fekete szezámmaggal. A fotón a mi kenyerünk már hiányos, reggelire már ebből ettünk, ráadásul készen vettem, nem jutott eszembe, hogy megsüssem; na majd jövőre.
Aztán esznek még polipot (χταποδι), tintahalat (καλαμαρι), garnélarákot (γαριδες), óriásbabot (φασολαδα), friss zöld salátát (μαρουλι σαλατα), természetesen sült krumplit (πατατες τηγανιτες) és halikra salátát (ταραμοσαλατα), ami nem is saláta, hanem egy mártogatós szósz, valamint desszertként halvát (χαλβας).
A görög árusok kihasználják, hogy ezen a napon mindenki tenger gyümölcseit készít és az áraikat feltornázzák a csillagos égig. Előfordulhat, hogy aminek tegnap még csak 7 euro volt kilója azt ma már csak a dulpájáért tudjuk megvenni. A tavernások szintén készülnek a megfelelő ételekkel. A karnevál hétvégéjén és utána tiszta hétfőn, nagyon nagy a forgalmuk, mondhatni a jó helyeken pánik van. Tegnap a kikötőnél szerettünk volna enni az egyik legjobb haltavernában, ami szimpla napokon is teltházzal üzemel, sőt sokszor várni is kell aszatlra. Hát tegnap bent a tarvernában az asztalok között és előtte kint az utcán is sokan vártak, hogy asztal szabaduljon fel, így mi nem is próbálkoztunk, mert N. elkésett volna a munkából.
Eddig egy Tiszta hétfőhöz volt szerencsém itt, tavaly, akkor N. szüleinél voltunk, az egész család ott ebédelt, így nem én főztem a hagyományos ételeket, hanem az anyukája. Idén meg N. dolgozik, így most sem főzök csak magam miatt, mert ő úgyis eszik a tavernában ahol dolgozik, én meg amúgy sem rajongok a tenger gyümölcseiért. Tehát képek az ételekről majd jövőre. Ma csak a kikötőt fotóztam gyönyörű 17 fokos napsütésben és pár papírsárkányt.
Karnevál Görögországban – Αποκριες
2009. március 1.
Az ortodox vallásban az apokries a nagyböjtöt megelőző 3 hetet jelenti, felkészülés a böjtre. Ebben az időszakban búcsút mondanak a húsnak. Az elnevezés apokries az apokrevo – αποκρευω szóból keletkezik, ami azt jelenti, hogy utoljára eszik húst böjt előtt.
Ez a három hét idén február 7. és március 1. közé esett.
Az első hét: Ekkor kinyitják a Triodion könyvét. Ez egy ortodox liturgikus könyv, mely tartalmazza a periódusra vonatkozó előírásokat egészen Nagy Szombatig.
A második hét – A hús hete: Hivatalosan ezen a héten esznek utoljára húst.
A harmadik hét – A sajt hete: Ezt a hetet szokás fehér hétnek is nevezni, amikor is főként tejtermékeket és tojást esznek. Húst enni ennek a hétnek a hétfőjétől kezdve, egészen a böjt végéig tilos volt. Sokan még napjainkban is betartják ezt. A nők ezen a héten nem mostak hajat, mert úgy tartották, hogy megőszülnek, ha megmossák.
A karnevál ennek a három hetes periódusnak a lezárása. Ekkor egész Görögország partyt csap, regeteg kisebb és nagyobb városban rendeznek felvonulásokat. A leghíresebb és a legnagyobb a Patra-ban rendezett karnevál, ezt követi a Rethimno-i karnevál. A résztvevők rengeteget dolgoznak a karneválra. Karneváli kocsikat készítenek különböző témákban, és ezek szerint csoportokban vonulnak fel a városok fő utcáján. A nézők közül is sokan beöltöznek, ki-ki teljes jelmezbe, van aki csak álarcot, vagy bohóká sapkát vesz fel. Hangos zene, tánc, sípok, szerpentinek és konfettik....
Idén sajnos nem jutottunk el a Rethimno-i karneválra, mert N.-nek dolgoznia kellett menni, mivel ilyenkor rengeteg ember megy tavernákba enni, de a tavalyi képekből ízelítőként néhány:
A barátság tündérei
Read more...