Házasodtunk...... - Esküvő Krétán
2009. április 28.
Az esküvő előtt általában 2 nappal az ifjú pár jövendőbeli házában, vagy ha már együtt laknak akkor a közös házban a hálószobában megrendezik az úgynevezett „ágy napot” (Ημερα του κρεβατιου). Ekkor még férjezetlen lányok megvetik az ifjú párnak a nászéjszakára az ágyat, tradicionális ágyneművel (nekünk ezt a párom anyukája készítette, nagyon értékes 4-6000 eurót ér egy ilyen kézzel készített garnitúra, ugyanis nagyon sok munka van vele). Az egész egy rövid szertartással kezdődik, mikor is a pap megáldja az ifjú párt és az egész ház minden helyiségét szentelttvízzel. Utána következik az ágy megvetése. A jó vőlegénynek az ágyazás közben háromszor le kell rombolnia a félig vagy majdnem kész ágyat, majd a harmadik után már elégedtnek kell lennie az eredménnyel. Szépen elrendezik az ágyon a nászéjszakára vett új hálóinget és pizsamát meg a papucsokat. Ha kész rózsaszirmokat és rizst szórnak az ágyra a termékenység jelképeként, valamint kisgyereket kell az ágyra ültetni, és állítólag amilyen nemű kisgyermek ül elsőként az ágyra olyan nemű lesz a pár első gyermeke. Az egész azonban nem ilyen egyszerű, a gyermeknek akarnia kell az egészet. Ha csak ráültetik és nem akarja, vagyis lemászik azonnal, vagy úgy kell rábeszélni, hogy ráüljön akkor, nem jön be a babona. Amikor az első olyan gyermek ül az ágyra akarja is olyan nemű lesz az első gyermek. A meghívottak pénzt dobálnak az ágyra ajándékként az ifjú párnak. A vendégeket a görög pálinkával, a rakival, illetve likőrrel kínálják, valamit édességet szolgálnak fel, általában valami bonbon féleséget, majd az egész társaság elmegy együtt vacsorázni. Távozás előtt mindenki kap egy pici bugyort ami kufetával (κουφετα) van megtöltve, ez egy hagyományos cukormázzal bevont mandulás drazsé.
Magyarországon egy esküvőre átlagosan 100-150 főt hívnak meg a 200-250 fős esküvő már nagyon nagy esküvőnek számít. Itt Görögországban egy átlagos esküvőn 700-1100 meghívott van. Vannak persze itt is túlzások 2000-2500 fővel, de vannak kis esküvők is mint amilyen a miénk is volt 300-350 fővel. Pontosan a fentiek miatt itt vannak kifejezett esküvőközpontok, ahova elmegy az ifjú pár, kiválasztja az esküvői menüt amiben étel és ital van, valamint a központ által van biztosítva a zene is. Innentől kezdve már egyszerű dolga van az ifjú párnak, mivel a többi apróságot már egyszerű elintézni. Az egyik legfontosabb az esküvő tanu(k) (κουμπαρος – κουμπαρα), kiválasztása. Neki(k) itt nagy szerepe van, nemcsak egyszerűen tanu aki aláírja a papírt, hanem részt is vesz az esküvői szertartásban, a gyűrű felhúzásánál és az esküvői korona felhelyezésénél is.
Az esküvői szertartás este van, általában 6 és 8 óra között, utána pedig mindenki elmegy a lakodalom színhelyére, vacsorázni és táncolni.
A vőlegény a menyasszonyt és a családját a templomnál várja a meghívottakkal. Amikor a menyasszony megérkezik, a vőlegény átadja neki a virágcsokrot, a pap kézenfogja vőlegényt a vőlegény pedig a menyasszonyt és így mennek be a templomba.
A szertartás két részre osztható. Az első rész, az eljegyzés szertartása, amikor is a pap eljegyzi a gyűrűkkel a menyasszonyt és a vőlegényt. Ehhez megáldja gyűrűket és háromszor keresztet rajzol vele a menyasszony és vőlegény homloka felett, majd félig felhúzza a gyűrűket az ujjukra. Ekkor a tanura kerül a sor és keresztezett kézzel háromszor megcseréli a gyűrűket, majd teljesen felhúzza azokat az ifjú pár ujjára. Ez után következik a második rész vagyis maga az esküvői szertartás. Ekkor meggyújtják az oltárnak nevezett asztal két szélénél álló nagy gyertyákat (λαμπαδες), amik Jézust jelképezik, vagyis a világosságot. A párt tulajdonképpen az esküvői koronával (a két koronát szalag köti össze), a stefanaval (στεφανα) adják össze. A pap szintén megáldja azt, majd háromszor keresztet rajzol vele a menyasszony és a vőlegény homloka felett és felhelyezi a koronát. Ekkor ismét a tanué a szerep, szintén keresztezett kézzel háromszor megcseréli a koronát az ifjú pár feje felett. A pap a koronázás után a bibliából a házasságra vonatkozó részeket olvas fel. Majd közös pohárból három korty vörösbort isznak (Jézus vére, a szenvedés) és közös kanállal mézes diót esznek (boldogság). Ez azt szimbolizálja, hogy a pár szenvedésben és boldogságban is megosztja egymással az életét. Végül a pap kezében a bibliával kézen fogja a párt és az oltárnak nevezett asztal körül három kört tesznek meg, úgy hogy hátulról a tanu az esküvői koronát tartja. Ez az első közös utat jelképezi a pár életében. Ez alatt a meghívottak rizzsel szórják az ifjú párt, termékenységet kívánva ezzel.
Végül az ifjú pár és mellettük a szülők és tanuk sorfalat állnak és mindenki gratulál nekik. Ez után az étteremben az ifjú pár felvágja a tortát és házas életük első közös táncát táncolják. A közös tánc után nem marad más mint maga a lakodalom evéssel-ivással és tánccal.
És, hogy legyen a bloghoz passzoló témája is hozzászólásnak, íme az esküvői menünk:
Előételek: sütőben sült feta, sajttal-sonkával töltött palacsinta, sajtfasírt, disznóhusos ragu, sütőben sült paprika, tejszínes gomba. Ezek kistányérnyi adagok, és négy személyre szólnak és közösen esznek belőle.
Főételek: főtt marhahús + a főzőlében főtt spagettivel és speciális krétai sajttal megszórva, grilezett sertés fehérpecsenye + sütőben sült krupmli és zöldésges rizottó körettel, valamint görög paraszt saláta és az étterem speciális salátája. Ezek is négy személyre szólnak, kisebb tálon érkeztek, mindenki annyit szed amennyit akar.
Desszert: gyümölcssaláta (kiwi, narancs, alma, körte) és az esküvő tortából mindenkinek egy szelet.
Kattintsatok a képre, hogy nagyobban is megnyíljanak.
Read more...Krumplifőzelék

Esküvő miatt zárva....
2009. április 20.
Húsvét vasárnap Krétán képekben
2009. április 19.
Kellemes Húsvétot! - Καλο Πασχα!
2009. április 18.
A görögök és az ortodox egyház számára a legfontosabb ünnep a húsvét, melyet Pasha-nak (Πασχα) hívnak. A húsvét a Virágvasárnapot megelőző szombattal, Lázár szomatjával kezdődik. Ekkor a gyerekek házról házra járnak és Lázárral kapcsolatos dalokat énekelnek, tojást és pénzt gyűjtenek így. Virágvasárnap reggelén az emberek templomba mennek, itt pálmából készült keresztet visznek haza magukkal, amit aztán a házi oltárra helyeznek és egész évben ott tartanak. Az emberek a Nagy Hét minden estéjén templomba mennek, különösképpen Nagycsütörtökön, Nagypénteken és Nagyszombaton a feltámadás éjszakáján.
Nagykedden festik a piros tojást. A tojás és a piros szín az életet jelképe és színe.
Nagy Pénteken kerül sor a körmenetre, ez a gyász napja. Ekkor a kereszten található Jézust leveszik, fehér len lepedőbe csavarják és egy virággal díszített hordágyra fektetik, ami Jézus sírját szimbolizálja. Késő este így viszik körbe a falun vagy a városon Jézust. Az egész menet alatt virágszirmokat szórnak és mindenki kezében gyertya ég. Ez tulajdonképp Jézus temetését szimbolizálja. A körmenet után késő éjjel mindenki tenger gyümölcseit megy vacsorázni. Ekkor mindenféle tenger gyümölcseit fogyasztanak kivéve halat.
Nagyszombat a feltámadás (Anastasi-Ανασταση) napja. Éjfél előtt egy órával mindenki templomba igyekszik, kis lámpásokkal vagy gyertyával. Szinte minden templom tömve van, sőt majdnem mindenhol a templomudvaron is hallgatják a kihangosítón a misét. Éjfél előtt kicsivel minden elsötétül, majd a pap az ikonsztáz mögül előhozza a Szent lángot, melyet elkezd továbbadni az emberek között. Pár perccel éjfél előtt a papal együtt mindenki kimegy a szabad ég alá, ahol a pap éjfélkor kihírdeti, hogy Jézsus feltámadott (Hristos Anesti-Χριστος Ανεστη). Ekkor mindenki tüzijátékozni kezdi, így az éji eget színes fényesség borítja be. A családtagok-barátok a Hronia Polla (Χρονια Πολλα) köszöntéssel üdvözlik egymást. Ekkor sok helyen sor kerül Júdás égetésére, amihez egy ember nagyságú bábút készítenek, máglyát raknak alá, majd meggyújtják és elégetik az árulót.
A Szent Láng Nagyszombaton érkezik repülővel Jeruzsálemből, mely Jézus sírjánál került meggyújtásra. A Szent Lángot mindenkinek kialvás nélkül kell hazavinnine, mert ha nem sikerül akkor úgy tartják, hogy szerencsétlen, nem jó év lesz. Ha sikerül hazavinni, a lánggal a bejárati ajtó felső félfájára a lánggal keresztet rajzolnak, mintegy védelmet nyújtva a házra és annak lakóinak a következő évre.
A mise után mindenki hazamegy és közösen elfogyasztják az ekkor hagyományos ételeket. A böjt után ez az első alkalom amikor megint lehet állati eredetű ételeket enni. Egy speciális levest a mageiritsat (μαγειριτσα) fogyasztanak amit csak erre az alkalomra készítenek. A bárány belsőségeiből készül, mint szív, máj, tüdő, belek, s mindez egy citromos-tojásos mártással van sűrítve.
A leves után következik a piros tojások törése. Mindenki tojást vesz a kezébe és a tojásokat összeütik egymással. Akinél az egyetlen ép tojás marad az lesz a szerencsés.
Húsvét vasárnap a családok és a barátok összegyűlnek, és a bárány belsőségeiből készült grillezett ételt kokoretsit (a bárány belsőségeit nyársra húzzák és a belekkel körbetekerik és így grillezik meg - κοκορετσι), tsourekit (τσουρεκι - húsvéti kalács) és kalitsuniat (καλιτσουνια - édes mizithra sajttal töltött apró párnácskák) eszenek, és ismét piros tojást törnek.
A húsvét előtti két hétben rengeteg ember hömölyög az utcákon. A keresztapák és keresztanyák (νονος – νονα) a keresztgyerekekkel vásárolni mennek. Minden eseteben új cipőt és valamilyen játékot, csokitojást valamint a feltámadákor meggyújtandó gyertyát (λαμπαδα) veszik meg a gyerekeknek. Ez egy színes díszes gyertya, a kisebbeknek különböző játékokkal van díszítve, a nagyobbaknak valamilyen egyszerű szalagos vagy rányomott mintás díszítéssel.
Húsvéttal kapcsolatosan többféle köszöntést használnak:
Kalo Pasha! – Καλο Πασχα! – Jó húsvétot! – Ezt húsvét előtt 2-3 héttel kezdik el kívánni egymásnak az emberek.
Kali Anasthasi! – Καλη Ανασταση! – Jó Feltámadást! – Ezt Nagycsütörtöktől kezdve kívánják egészen Nagyszombat éjfélig.
Hristos Anesti! – Χριστος Ανεστη! – Jézus Feltámadott! – Húsvét vasárnap így köszöntik egymást, melyre sokszor hallható a következő válasz: Alithos Anesti! – Αληθος Ανεστη! – Tényleg Feltámadott!
Illetve létezik egy általános köszöntés a Xronia Polla! – Χρονια Πολλα! – Jó Ünnepet!
Kifli
2009. április 12.
50 dkg liszt
5 dkg olvasztott vaj
1 cs szárított élesztő
2,5 dl tej
2 mk só
1 mk cukor
Teljes kiőrlésű kenyér - Ψωμι ολικης αλεσεως
2009. április 11.

Kell hozzá:
25 dkg teljes kiőrlésű liszt
1 cs szárított élesztő (8 g)
1 tk cukor
1 csapott ek só
2 dl víz
Fetás cukkinifasírt - Κολοκυθοκεφτεδες με φετα
2009. április 9.

Kell hozzá, 2 személyre (7-8 közepes méretű fasírthoz):
30 dkg cukkini
1 pici fej hagyma vagy 1-2 szál újhagyma
1 tojásfehérje
3-4 ek liszt
só, bors, menta
1 szelet görög feta
olívaolaj a sütéshez
Ajándékot hozott a postás :)
2009. április 8.
Fetával töltött húspogácsák sütőben
2009. április 7.
Omlett
2009. április 6.
Húsgombócok olaszosan
2009. április 5.
Hozzávalók:
30 dkg darált sertéshús
7 dkg rizs
1 kis fej hagyma
só, bors, bazsalikom
4 dl paradicsompüré
víz
pici olaj
frafalle tészta két személyre
Falusi kenyér - Ψωμι χωριατικο
2009. április 1.

